Home >> Sports >> Soccer >> All conference boys soccer teams

All conference boys soccer teams


Here are area’s 2017 boys soccer all-conference teams.
Suburban West Conference
Offensive player of the year: F Ryan Berhorst, sr., Seckman
Defensive player of the year: G Joe Roder, sr., Marquette
FIRST TEAM
F Alec Buol, sr., Seckman
F Trent Dolson, jr., Marquette
F Arman Kovac, sr., Lindbergh
F Kevin Ovalle, jr., Parkway South
M/F Brandon O’Dell, so., Northwest
M/F Cody Ruhl, sr., Mehlville
M/F Alem Sabic, sr., Mehlville
M Phillipo Barkat, sr., Mehlville
M Ahmedin Becirovic, jr., Mehlville
M Jacob Bilyeu, jr., Oakville
SECOND TEAM
M Mason Britt, sr., Eureka
M Dominic DeProspero, sr., Lafayette
M Jake Hansen, jr., Marquette
M Alsadiq Hasan, sr., Lindbergh
M Muhamed Husejinovic, sr., Lindbergh
M Luke Underwood, sr., Lafayette
M Ryan Wagoner, sr., Marquette
D Tavis Cameron, jr., Parkway South
D Josh Jackson, sr., Eureka
D Camden Jaggie, sr., Lafayette
D Jacob Quinn, jr., Marquette
D Ben Sanders, sr., Parkway South
G Matt Coffey, sr., Eureka
Suburban Central Conference
Players of the year
M Cameron Baird, sr., Parkway Central
F James Dulle, jr., Clayton
FIRST TEAM
F Adam Burnett, jr., Parkway Central
F Will Peacock, jr., Parkway Central
M Jalen Corn, fr., University City
M Cam Dunne, jr., Parkway Central
M Chris Kastberg, jr., Parkway West
M Austin Kliefoth, sr., Clayton
M Harry Skordos, jr., Parkway West
D Jacob Berstein, sr., Parkway West
D Alex Cobin, sr., Ladue
D Zach Coble, jr., Clayton
D Xavier Hadley, so., Ladue
D Ado Kekic, sr., Affton
G Elliot Lorenz, sr., Ladue
G Brad Tucker, sr., Affton
SECOND TEAM
F Mateo Hearst, jr., Ladue
F Damir Koldzic, sr., Affton
M Cameron Aydt, sr., Parkway Central
M Connor Davega, so., Parkway West
M Jake Guhr, jr., Ladue
M Maleak Johnson, sr., University City
M Grant Powell, jr., Ladue
M Carlos Puyo, so., Ladue
M Rohan Tripathy, so., Clayton
M Luke Voeller, sr., Parkway Central
D Nick Buerk, sr., Parkway Central
D Sam Humphreys, sr., Clayton
D Dylan Zurweller, jr., Parkway West
G Nolan Cosgrove, jr., Parkway West
Metro Catholic Conference
FIRST TEAM
F Steven Bibas, sr., Vianney
F Nick Dempster, sr., CBC
F Carson King, jr., De Smet
F Joe Reed, jr., Chaminade
F Will Rudder, sr., SLUH
M Jack Edwards, sr., CBC
M Nick Lennartz, sr., Chaminade
M Matt Lucas, sr., De Smet
M Ryan Puricelli, sr., Vianney
M Ian Sehr, sr., Vianney
D Nolan DeWeese, jr., CBC
D Josh Lindell, jr., De Smet
D Jack Nikodem, sr., SLUH
D Scott Ross, jr., Chaminade
D Kurt Schumacher, sr., SLUH
G Alec Meissner, sr., SLUH
G Nick Randazzo, sr., CBC
SECOND TEAM
F Kamou Harris, jr., Vianney
F Lucas Payne, jr., De Smet
F Jacob Sansone, jr., Vianney
M Nick Grewe, so., De Smet
M Peter Kickham, sr., SLUH
M Pietro NiCastro, sr., SLUH
M Luke Nikodem, sr., Chaminade
M Nate Temm, jr., CBC
M Kyle Thurmann, sr., Chaminade
D Joe Ackfeld, jr., Vianney
D Billy Hughes, sr., SLUH
D Adam Kuntz, so., Chaminade
D Cam Verzino, sr., SLUH
D Colten Walsh, sr., CBC
G Noah Hartenstein, sr., Vianney
G Logan Payne, jr., De Smet
HONORABLE MENTION
F Sam Benoist, so., CBC
F Ray Goedeker, sr., SLUH
M Alex Lehman, jr., SLUH
M Dan Reardon, sr., De Smet
M Cade Walsh, so., CBC
M Avi Wesseh, jr., De Smet
D Jackson Anderson, sr., De Smet
D Kyle Burke, so., De Smet
D Brenden Dolan, jr., Vianney
D Clay Kopp, sr., Vianney
D Eric Mastis, sr., Vianney
D Flynn O’Dowd, sr., Chaminade
D Josh Sapienza, jr., CBC
D Sal Saputo, jr., Chaminade
G Joe Mitchell, jr., Chaminade
G TJ Reigner, sr., Vianney
Metro League
Player of the year: M Armando Sanchez-Conde, sr., John Burroughs
FIRST TEAM
F Seth Arens, sr., Principia
F Jake Reis, jr., Lutheran South
F Frankie Sacco, sr., Westminster
M Bradley Fritsche, jr., Lutheran South
F Josh Worsham, sr., John Burroughs
M Jisung Kim, sr., MICDS
M Will Mohrmann, jr., Priory
M Chase Warner, jr., John Burroughs
D Charlie Berns, sr., Priory
D Zach Cancila, jr., Westminster
D Caleb Grow, sr., Principia
D Max Panagos, sr., John Burroughs
D Michael Spencer, so., Priory
G Evan Hofer, so., MICDS
SECOND TEAM
F Drew Ahlering, jr., Priory
F jr., Baraza, jr., Principia
M Parker Boyce, so., Principia
M Cade Fournie, sr., Lutheran South
M John Gates, fr., John Burroughs
M Jack Hopson, jr., Priory
M Luke Linam, jr., Westminster
M Luke McCollough, jr., MICDS
M Jackson Miller, so., John Burroughs
M Donny Ross, fr., Priory
D Jake Goldfarb, sr., John Burroughs
D Garrett Keener, jr., MICDS
D Curtis Yale, sr., Lutheran South
G Tom Branneky, sr., Lutheran North
G Joey Keane, jr., Westminster
Suburban XII Conference
South Division
Player of the year: M Billy Hency, sr., Summit
Coach of the year: Chris Kapler, Summit
FIRST TEAM
F Carson Mohr, sr., Kirkwood
F Jordan Andrews, sr., Webster Groves
F Kyle Cronin, sr., Parkway North
M Maurice Lewis, sr., Ritenour
M Richard Ruiz, so., Kirkwood
M Mathew Kogut, sr., Summit
M Owen Culver, so., Webster Groves
M Cam Saunders, sr., Kirkwood
D Will Tegenkamp, sr., Webster Groves
D Byron Reyes, sr., Pattonville
D Drew Frank, sr., Kirkwood
D Corey Goede, sr., Summit
D Henok Moges, sr., Parkway North
G Sam Gomez, sr., Webster Groves
SECOND TEAM
F Alexis Reyes, sr., Ritenour
F Louie Perez, jr., Pattonville
F Jack Van Dyke, sr., Webster Groves
M Eric Barcenas, sr., Pattonville
M Jack Eisenhart, sr., Kirkwood
M Devin Montgomery, sr., Summit
M Zane Sabbert, sr., Summit
M Mason Schultz, jr., Webster Groves
D Sawyer Hardy, so., Kirkwood
D Jon Bishop, sr., Ritenour
D Alex Voetter, sr., Kirkwood
D Dreyton Pohl, jr., Summit
D Sam Oesterlei, so., Webster Groves
G Alec Redington, sr., Kirkwood
G Lucas Morefield, jr., Summit
Print Friendly
Share this:

Comments

comments

X