Home >> Sports >> Golf >> 2017 all conference high school girls golf teams

2017 all conference high school girls golf teams


Here are 2017 girls golf all-conference teams.
Suburban West Conference
FIRST TEAM
Claire Solovic, Seckman
Brooke Biermann, Lafayette
Sarah Lewis, Marquette
Sofia Gamayo, Lindbergh
Lacey Snell, Northwest
Paige Sanfelippo, Lafayette
Jan Hesterberg, Parkway South
Syndey Young, Fox
McKenzie Miller, Eureka
Macyn Young, Fox
SECOND TEAM
Anika Pulumati, Lafayette
Gabrielle Foope, Oakville
Kristin Schowalter, Parkway South
Sarah Biscan, Eureka
Nikita Kohli,  Parkway South
Abby Tichenor,  Marquette
Alyssa Serafin, Lafayette
Shirley Zhang,  Parkway South
McKenna O’Hearne, Marquette
Heidi Ohmer, Mehlville
HONORABLE MENTION
Amelia Chapman, Fox
Tiffany Hagemann, Mehlville
Jillian Oligschlaeger, Eureka
Anna Musich, Lindbergh
Megan Diel, Oakville
Hanna Kirkiewicz, Seckman
Allie Harrell, Lafayette
Lauren Jaggie, Seckman
Anna Owens, Marquette
Taylor Stimpson,  Lindbergh
Claire Zhang, Marquette
Ellie Frichtel, Eureka
Grace Bellovich, Oakville
Grace Egart, Lindbergh
Melissa Hagemann, Mehlville
Bethany Hagan, Oakville
Jen Cheun, Seckman
Paige Rhine, Eureka
Cassie Buchanan, Fox
Maddie Baugh, Northwest
Veronica Sorg, Parkway South
Maddy Plaszczyk, Fox
Emily Kuntze, Oakville
Reilly Regna, Marquette
Emily Knight, Seckman
Catherine Jaggie, Seckman
Allison Franken, Northwest
Maia Hendricks, Parkway South
Lauren Doty, Mehville
Emily Henningsen, Northwest
Nora Sieckhaus, Mehville
Amina Junuzovic, Mehlville
Lilly Niermann, Eureka
Natalie Yoder, Lindbergh
Nicole Shirley, Eureka

Metro Women’s Athletics Association
FIRST TEAM
Grace Aromando, so., St. Joseph’s
Grace Renfer, sr., St. Joseph’s
Nicole Rallo, fr., St. Joseph’s
Ashton Sinak, sr., Visitation
Haleigh Barks, so., Nerinx Hall
Lauren Gallagher, jr., St. Joseph’s
Drew Nienhaus, fr., St. Joseph’s
Emma Buell, so., Villa Duchesne
SECOND TEAM
Ashley Fite, sr., Incarnate Word
Caroline Lynch, jr., Nerinx Hall
Isabel DeGrand, jr., Ursuline
Bess Ramsey, jr., Ursuline
Annie Whiting, sr., Visitation
Abby Loveless, sr., Cor Jesu
Abby McClure, sr., Visitation
Katie LaKamp, sr., Ursuline
Meaghan Hamilton, sr., St. Joseph’s
HONORABLE MENTION
Cassandra Aegerter, jr., Nerinx Hall
Grace Anderson, so., Nerinx Hall
Caroline Kozeny, jr., Ursuline
Julia Bader, so., Visitation
Bella Barbaglia, so., Incarnate Word
Elizabeth McGuire, sr., Cor Jesu
Kaitlin Johnson, sr., Incarnate Word
Brooke Granada, sr., Ursuline
Abby Kadane, sr., Visitation
Natalie Bianchino, jr., Ursuline
Suburban XII Conference
South Dvision
Gofer of the year: Momo Kikuchi, so., Pattonville
FIRST TEAM
Misheel Sodgerel, sr., Clayton
Courtney Berghoff, sr., Parkway Central
Aly Goggini, sr., Webster Groves
Danika Stilwell, fr., Summit
Isabelle Thrall, fr., Summit
Lindsey Byer, fr., Ladue
SECOND TEAM
Morgan Gindler, fr., Kirkwood
Katie Schreiner, fr., Summit
Brooke Riggles, jr., Kirkwood
Grace Claney, fr., Ladue
Amelia Marino, fr., Parkway Central
Dani Fischer, jr., Parkway West
Clair Osterhaus, jr., Parkway West
Print Friendly
Share this:

Comments

comments

X