Home >> Sports >> Other Sports >> High school girls volleyball all-conference teams

High school girls volleyball all-conference teams


Here is a look at the area’s all-conference high school girls volleyball teams:

Suburban West Conference
FIRST TEAM
OH Merry Gebel, sr., Lafayette
MB Lily Cooper, sr., Lafayette
OH Megan Fortner, jr., Northwest
OH Emma Lattimore, sr., Eureka
L Kailey Kantouth, sr., Lafayette
MB Samantha Reitz, sr., Mehlville
OH Staciana Stock, jr., Lafayette
RS Kathryn Wesolich, sr., Lafayette
L Morgan Hanley, sr., Marquette
S Kenzie Meador, jr., Marquette
SECOND TEAM
L Andrea Zeiser, jr., Eureka
MB Karagan Coggin, sr., Lafayette
RS Jordan Iliff, fr., Mehlville
S Makayla Caruthers, sr., Northwest
MB Regan Inglis, jr., Eureka
OH Kylee Kinnett, sr., Eureka
MB Maja Barringer, jr., Northwest
RS Katlyn Fastenau, sr., Lafayette
OH Macy Davis, jr., Northwest
OH Jessica Albenesius, sr., Mehlville
Suburban Central Conference
National Division
Player of the year: OH Sophia Cristiani, sr., Parkway Central
Coach of the year: Tom Schaefer, Parkway Central
FIRST TEAM
OH Colleen Smith, so., Parkway West
MB Aris McCurdy, jr., Ladue
OH Lana Cristiani, so., Parkway Central
RS Claire Goedde, sr., Parkway West
S Caroline Shaw, sr., Parkway West
MB/OPP Claire Whitehouse, sr., Parkway Central
OH Kate Reiff, sr., Ladue
SECOND TEAM
S Kaili Smith, jr., Ladue
S/RS Madison Walker, sr., Affton
MB Sohpia Ryan, sr., Clayton
L Katelyn Matzdorf, so., Parkway Central
L Tess Allgeyer, jr., Parkway West
L Rachel Busse, jr., Affton
MB Mackenzie Duvall, jr., Parkway Central
Metro League 
Player of the year: Livie Sandt jr., Lutheran South
FIRST TEAM
Peyton Van Nest, jr., Lutheran South
Natalie Robinson, jr., Lutheran South
Danielle Bishop, jr., Lutheran South
Michaela Bach, sr., John Burroughs
Kristen Mason, sr., John Burroughs
Madeline Williams, sr., Westminster
Emma Gustufson, jr., Westminster
Katie Trowbridge, jr., MICDS
SECOND TEAM
Katie Brown, sr., Lutheran South
Emma Lind, sr., Lutheran South
Abbie Meyer, jr., Lutheran South
Melanie Molen, sr., John Burroughs
Avery Engelmeyer, sr., Westminster
Sophia Boyd, fr., MICDS
Kodi Hayes, sr., MICDS
Viviane De Castro, sr., Principia
Adia Buford, sr., Lutheran North
Metro Women’s Athletics Association 
FIRST TEAM
Gretchen Graf, sr., Nerinx Hall
Megan Cantwell, sr., Cor Jesu
Katelyn Kirtley, sr., Villa Duchesne
Gabby Blossom, sr., St. Joseph’s
Madison Gresham, sr., St. Joseph’s
Tara Beilsmith, jr., St. Joseph’s
Morgan Smith, sr., St. Joseph’s
Anya Mehta, so., Whitfield
Claire Ferguson, sr., Visitation
Anna Bair, jr., Ursuline
Ally Reichart, sr., Incarnate Word
Tori Stuart, jr., Incarnate Word
SECOND TEAM
Jillian Mattingly, so., Cor Jesu
Claire Ochs, jr., St. Joseph’s
Lizzie Hagerty, sr., Nerinx Hall
Kylee Wall, sr., Nerinx Hall
Gabby Sprich, so., Visitation
Lauren Bretscher, jr., Ursuline
Tori Cichelero, jr., Ursuline
Abbie Schnell, so., Incarnate Word
Payton Lowrey, sr., Cor Jesu
Ashley Federer, jr., Villa Duchesne
Becca Zaber, so., Visitation
Emily Imo, sr., Ursuline
HONORABLE MENTION
McKenna Kruse, so., Villa Duchesne
Sophia Chrysler, sr., Whitfield
Emily Kampen, sr., Whitfield
Sydney Goodin, jr., Visitation
Rachel McIntyre, sr., Incarnate Word
Anna Wilkison, so., Incarnate Word
Rosie Newman, jr., Nerinx Hall
Johni Bunkers, sr., St. Joseph’s
Suburban XII Conference
South Division
Player of the year: OH Abby Wuebbeling, sr., Webster Groves
Coach of the year: Jeff Ridgway, Webster Groves
FIRST TEAM
MH/OH Sara Brown, sr., Kirkwood
DS Abby Gunn, sr., Kirkwood
OH Amber Schade, so., Summit
S Megan Eickhoff, jr., Webster Groves
MH Julia Brooks, jr., Parkway North
S Hanna Sondag, jr., Webster Groves
SECOND TEAM
OH/MH Annie Bryan, sr., Kirkwood
OPP Samantha Schuler, fr., Pattonville
S Emily Condra, jr., Summit
S Megan Reese, jr., Pattonville
OH Rachel Ernst, jr., Summit
MH Jessie Mireles, sr., Webster Groves
L Brenda Reed, sr., Ritenour
Print Friendly
Share this:

Comments

comments

X