Don't Miss
Home >> Sports >> Other Sports >> High school girls tennis all-conference teams

High school girls tennis all-conference teams

Here are the high school girls tennis all-conference tennis teams.

Suburban Conference Yellow Pool
Player of the year: Kathryn Ferguson, so., Lafayette
Coach of the year: Emily Pestka, Lafayette
FIRST-TEAM SINGLES
Erin Davis, sr., Lafayette SR
Michelle Korenfeld, sr., Parkway Central SR
FIRST-TEAM DOUBLES
Laney Tvrdik, sr., and Meghan Ferguson, sr., Lafayette
Maya Martin, so., and Thrisha Kosaraju, fr., Lafayette
SECOND-TEAM SINGLES
Joycie Chang, sr., Marquette
Grace Runge, sr., Kirkwood
SECOND-TEAM DOUBLES
Korenfeld and Akansha Negi, jr., Parkway Central
Hannah Chun, jr., and Jennifer Li, so., Marquette

Suburban Conference Red Pool
Player of the year: Dani Rosenberger, jr., Lindbergh
Coach of the year: Nick Tanurchis, Parkway South
FIRST-TEAM SINGLES
Harper Lashley, jr., Eureka
Alekssandra Blagojevic, jr., Oakville
FIRST-TEAM DOUBLES
Khayli Buckels, fr., and Maggie Moore, sr., Parkway South
Lauren Jacobs, jr., and Rosenberger, Lindbergh
SECOND-TEAM SINGLES
Hailey Bosek, jr., Summit
Megan Ouyang, fr., Ladue
SECOND-TEAM DOUBLES
Shelei Pan, sr., and Schuyler Wolf, sr., Ladue
Saniya Sah, sr., and Natalie House, sr., Clayton

Metro League
Player of the year: Lily Walther, jr., John Burroughs
FIRST TEAM
Sami Remis, sr., John Burroughs
Emily Kantrovitz, so., John Burroughs
Ainsley Heidbreder, jr., John Burroughs
Gaby Thornton, sr., John Burroughs
Nia Cooper, fr., MICDS
Journee White, so., MICDS
Nina Zhu, jr., John Burroughs
Emma Pawlitz, jr., Lutheran South
SECOND TEAM
Eliana Brook, sr., MICDS
Meredith Goldberg, sr., MICDS
Chelsey Nwamu, fr., MICDS
Stuti Sinha, jr., John Burroughs
Sriya Bandi, sr., John Burroughs
Josie Christen, sr., Westminster
Caroline Kopsky, sr., Westminster
Alyssa Mikesell, sr., Principia

Metro Women’s Athletics Association
FIRST-TEAM SINGLES
Lizzie Barlow, jr., Villa Duchesne
Abby Gaines, fr., St. Joseph’s
Laura Finnie, so., Visitation
Megan Nguyen, so., St. Joseph’s
Izzie Cancila, jr., Villa Duchesne
Annie Wilkenson, jr., Visitation
FIRST-TEAM DOUBLES
Sophia McLeelan, jr., and Suzanna McLeelan, fr., Visitation
Ellie Choate, so., and Lexi Woodmen, sr., St. Joseph’s
Shannon Sims, sr., and Morgan McKinnis, so., St. Joseph’s
SECOND-TEAM SINGLES
Courtney Leigh, jr., Ursuline
Lyla Tukey, jr., Nerinx Hall
Ellie Rose, so., Whitfield
Samantha O’Leary, so., Cor Jesu
Mary Fowler, sr., Incarante Word
Heidi Gaertner, so., St. Joseph’s
SECOND-TEAM DOUBLES
Erin Coleman, fr., and Lydia Dieckmann, sr., Incarnate Word
Sejal Seruie, fr., and Ellie Basche, sr., Visitation
Caroline Stuckey, sr., and Meghan Bryan, sr., Nerinx Hall

Print Friendly, PDF & Email
Share this:

Comments

comments

X