Home >> Uncategorized >> High school girls all-conference volleyball teams

High school girls all-conference volleyball teams

Here are the all-conference volleyball teams:

Suburban Conference Yellow Pool
Player of the year: MB Allison Beaton, sr., Lafayette
Coach of the year: Zach Young, Lafayette
FIRST TEAM
S Shannon McClain, sr., Lafayette
OH Brooke Borgmeyer, sr., Lafayette
S Avery Crowder, sr., Eureka
OH Madison Scheer, so., Eureka
OH Carlie Rodgers, sr., Lindbergh
L Blake O’Brien, sr., Marquette
MB Jenna Gruender, jr., Marquette
SECOND TEAM
S Katie Paul, sr., Kirkwood
OPP Hannah Feltz, sr., Eureka
OH Anna Pavlisin, jr., Parkway West
MB Morgan Isenberg, jr., Lafayette
MB Madilyn Sell, so., Marquette
L Sophie Howell, jr., Webster Groves
S Olivia Meier, jr., Marquette

Suburban Conference Red Pool
Player of the year: OH Angela Elguezabal, sr., Oakville
Coach of the year: Luke Allen, Oakville
FIRST TEAM
L Taylor Hasbrook, sr., Northwest
RH Jordan Iliff, jr., Mehlville
S Julia Klump, sr., Oakville
L Katelyn Matzdorf, sr., Parkway Central
OH Amber Schade, sr., Summit
MB Kyndia Smith, sr., Ladue
RS/S Morgan Sprague, jr., Parkway South
S Abby VanBuskirk, jr., Summit
L Alexis Williams, sr., Oakville
SECOND TEAM
S Joelle Alexander, so., Ladue
OH Mercedes Browder, so., Parkway Central
OH Regina Elguezabal, jr., Oakville
RS Alyssa Jones, jr., Northwest
MH/OH Maureen Mathews, jr., Northwest
OH Emily Schellhase, sr., Oakville
MB Anna Sommer, so., Parkway South
MB Elaina Vogel, sr., Summit

Metro League
Player of the year: OH Heidi Hightower, sr., Westminster
FIRST TEAM
OH Vanessa Polk, jr., John Burroughs
OH Katie Huster, so., Lutheran South
OPP Emma Fairchild, fr., Westminster
DS Jessica Mowry, sr., Lutheran South
S Anna Hendrickson, sr., Lutheran South
S Bricyn Johnson, sr., Westminster
MH Eve Dicken, jr., Lutheran South
L Avery Stanfill, fr., Westminster
SECOND TEAM
MH Elise Paul, fr., Lutheran South
OH Abby Seiss, fr., Westminster
L Kennedy Holmes, fr., John Burroughs
S Cece Nourie, jr., MICDS
OPP Evie Cunningham, sr., Westminster
MB Asher Clarke, so., MICDS
MH Makenna Kibbe, jr., Principia
MH Haleigh Robinson, jr., John Burroughs

Metro Women’s Athletics Association
Player of the year: Jillian Mattingly, sr., Cor Jesu
FIRST TEAM
Lily Rogers, sr., Cor Jesu
Emma Comparato, sr., Cor Jesu
Anna Wilkison, sr., Incarnate Word
Abbie Schnell, sr., Incarnate Word
Frannie Lavigne, so., Nerinx Hall
Lana Gerard, jr., St. Joseph’s
Hannah Dressing, jr., St. Joseph’s
Gabby Sprich, sr., Visitation
Becca Zaber, sr., Visitation
SECOND TEAM
Kelsey Watson, sr., Cor Jesu
Hanna Jones, sr., Incarnate Word
Addison Brazile, jr., Nerinx Hall
Anna Taylor, jr., Nerinx Hall
Lexi Padberg, sr., St. Joseph’s
CC Shipley, sr., St. Joseph’s
Maura Ploesser, sr., Ursuline
McKenna Kruse, sr., Villa Duchesne
Giovanna Bonifacio, fr., Visitation
Anya Mehta, sr., Whitfield
HONORABLE MENTION
Maddie Hoffman, so., Cor Jesu
Emily Henken, sr., Cor Jesu
Emma Klasing, so., Incarnate Word
Lauren Slemmer, sr., Incarnate Word
Macey O’Connell, sr., Nerinx Hall
Amanda Simpson, sr., Nerinx Hall
Brooke Plessner, sr., St. Joseph’s
Molly Donovan, sr., Villa Duchesne
Abby Woolverton, sr., Visitation
Mia Maddock, fr., Visitation
Grace Weikel, fr., Visitation
Jacquelyn Winfield, so., Whitfield

Print Friendly, PDF & Email
Share this:

Comments

comments

X